Videolar
Site Haritası
Takvim
Saat
Logo

Harcama Belgeleri ve Tasarruf

 Harcama Belgeleri ve Tasarruf


Tasarrufa yönelik büyüklerimizin söylediği güzel bir söz vardır "işten artmaz dişten artar". Evet, ne kadar kazanırsak kazanalım eğer harcamalara dikkat etmezsek geldiği gibi gider. Küçük delikler kapanmazsa havuzun dolmasını boşuna bekleriz. Enehemmiyetsiz gibi gözüken şeyler bir araya toplandığında çok büyük meblağlar oluşturuyor. Dinimizde bu konuya büyük hassasiyet göstererek israfı haram  kılmıştır. Mesela bir A4 kâğıdından ne olur demeyelim, bakın karşımıza nasıl bir hesap çıkıyor?

Bilindiği gibi Merkezi Harcama Belgeleri Yönetmeliğinin "Ödeme belgeleri ve bağlanacak kanıtlayıcı belgeler"başlıklı 5. Maddesinde, "Ödeme belgesi en az üç nüsha düzenlenir. İlk iki nüshası, bu Yönetmelikte belirtilen kanıtlayıcı belgelerle birlikte muhasebe birimine verilir. Ödeme belgesinin birinci nüshası ile eki kanıtlayıcı belgeler Sayıştay'a gönderilir, ikinci nüshası ise muhasebe biriminde saklanır." denilmektedir. Burada muhasebe biriminde saklanması istenilen ikinci nüshaya artık günümüzde ihtiyaç yoktur. Hepimizin bildiği gibi zaten sistemde kayıtlı olduğundan, istenildiğinde arşivden çıkarılıp fotokopisi çekilerek tasdik edilmek yerine sistem üzerinden hemen alınabilmektedir. Eğer bu 5. Maddedeki "en az üç nüsha" ibaresi "en az iki nüsha" olarak değiştirilirse basit bir hesapla karşımıza yıllık depolama masrafı hariç 4.000.000.-TLgibi bir tasarruf çıkıyor.

Bir İl için yıllık ortalama 1.200.000 yevmiyeden 81 il için ikinci nüshalar 97.200.000 adet A4 kâğıdı eder. Bunlar için toner, klasör, yazıcı, dolap hesabı yaptığımızda yıllık 4.000.000.-TL gibi ortalama bir masrafla karşı karşıya kalıyoruz. Buna 5 yıllık bir depolama masrafı ve iş gücünü de ilave edecek olursak maliyetin boyutu kat be kat artıyor. Temennimiz harcama belgelerindeki bu değişikliğin bir an önce yapılması.

17.05.2013

Ali Fuat ALATÜRK

Son Düzenlenme Cuma, 17 May 2013 20:37

Yorumlar - Yorum Yaz
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret233531
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.66256.6892
Euro7.27987.3089
Blok/Reklam