Videolar
Site Haritası
Takvim
Saat
Logo
Yasemin GÜR
yasemingur23@hotmail.com
ZAMAN
25/04/2014
  
Zaman nedir ? Ne kadar kıymetlidir ? Parayla alınabilir ya da satılabilir mi ? Zaman biriktirilip sonra kullanılabilir mi ? Ödünç verilebilir yada ödünç alınılabilir mi ?
 
Zaman , en kıymetli hazinemizdir. parayla alınıp satılamaz, tasarruf edilip sonradan kullanılamaz . Ödünç olarak alınamaz ya da verilemez.
 
Zaman , AN dır. Anı yaşamaktır. Öncesi yoktur sonrasının da garantisi yoktur. Öyleyse zamanı yönetebilmeyi öğrenmemiz gerekir. Önce kendi zamanımızı yönetebilmeliyiz ki, çevremizde ki İnsanların zamanını da kendi zamanımızla birlikte değerlendirebilelim. Zamanı yönetebilmemiz için günlük, haftalık, aylık ve geleceğe yönelik zaman planlaması yapmak ve bu doğrultuda hareket etmek gerekir. Tabii ki bu programları saati saatine uygulayamadığımız zamanlar olacaktır ama önemli olan yapacaklarımızı bilmek ve yapmaktır.
 
Zamanımızı dört kısımda ele alabiliriz; Birincisi acil ve önemli olanlar (Bunlar her halükarda yapılacak olanlardır) ikincisi; önemli olan ve acil olmayanlardır.(Bunlar yapılacak ama zaman planlamasına göre yapılacaktır. Üçüncüsü; gözden geçirilecekler. (Bunların , hayatımızda neden var olduğu sorgulanıp ya ayrılan zaman kısaltılacak yada ayrıştırılacaktır.). Dördüncüsü ise Zaman Kaybettirenlerdir ki; bunlar her ne şekilde olursa olsun hayatımızdan çıkartılacaklardır.
 
Zamandan bahsederken kaliteden bahsetmemek haksızlık olur . Zaman ne kadar önemli ise kaliteli zaman geçirmek de o kadar önemlidir. Az ya da çok ama kaliteli zaman geçirmek...
 
Sabahtan akşama kadar bir arada olduğumuz çocuklarımıza yeterli zaman ayırdığımızı düşünürüz. Oysa ki, bir arada olmak ayrı şey kaliteli zaman geçirmek ayrı şeylerdir. Eğer beraber sohbet edebiliyor, beraber oyun oynayabiliyor, beraber film seyredebiliyor ve beraber kitap okuyabiliyor isek, işte o zaman kaliteli vakit geçirmiş oluruz.
 
Bizler zaman zaman çok yoğun olduğumuzdan şikayetçi oluruz. Kendimize , ailemize, çocuklarımıza ve dostlarımıza zaman ayıramadığımızdan yakınırız.Yoğunluk tabii ki; hepimizin karşılaştığı özel durumlardır. Çünkü bazen her şey üst üste gelir, hesapta olmayan sürprizler çıkabilir ve hakikaten yoğunluk olur.Ama bu yoğunluk süreklilik arz ediyorsa bir şeyler de yanlışlık vardır. (Gerek iş hayatı gerekse özel hayatımız da) Burada durup dışarıdan bakmak gerekir ve zaman yönetimini yapmak gerekir. Nasıl mı ?
 
Eğer bir işi yaparken başka işlerle meşgul olursanız 1 saatte yapacağınız işi 5 saatte yaparsınız. Eğer zamanınızı çalan insanlara ‘'hayır'' demesini bilmiyorsanız, zamanınızın çoğunu siz değil onlar kullanır. Eğer işinizi yapmayı son saatlere bırakırsanız son anda başka bir iş çıkar ve yapamazsınız. Eğer göstermelik çalışmayı seviyor ve masanızın üzerinizde sürekli bekleyen bir şeyler olmasından hoşlanıyorsanız ve de çok çalışıyor desinlerden yanaysanız . Size diyecek söz yok ... tercih sizin ya zaman ya desinler ... Hangisini tercih ederseniz. 
 
Evden çok işte geçiriyorsanız zamanı kullanmayı bilmiyorsunuz demektir (Ev derken Mesai dışındaki süreyi kastediyorum).Çünkü işle evi birbirine karıştırmamak gerekir. İşi işyerinde evi ise evde bırakmalısınız.Bunu becerebiliyorsanız siz artık bir profesyonelsiniz.
 
Zaman, yönetebildiğimiz sürece bizimdir. Bizim olan zamanda ne yaptığımızı ne yapacağımızı bilir, yaptıklarımızdan zevk alırız. Bizim olan zamanda sağlıklı ve zinde yaşar, iş hayatı ve özel hayatımızı da düzenlemiş oluruz. 
 
Yasemin GÜR

 5876 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     26/04/2014 17:26

Güzel bir yazı teşekkürler değerli meslektaşım. Meslektaşlarımzdan bu tür yazılarını bu sayfada yazmalarını bekliyorum.
Ali YILDIRIM

Yazarın diğer yazıları

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam53
Toplam Ziyaret233784
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.75026.7773
Euro7.29397.3231
Blok/Reklam