Videolar
Site Haritası
Takvim
Saat
Logo
Murat TOY
mtoy64@hotmail.com
Baharı Beklemek
29/06/2013
Bugün 3 Haziran 2008.

Ardahan' da serin ve yağışlı bir güne başladık. 3 Kasım 2007 de kışa girerken ilk kar yağmıştı. Gerek coğrafya bilgimiz gerekse bize anlatılanlara göre kışın çetin geçeceğini biliyorduk. Gerçekten de 2007-2008 kış sezonu çok sert geçti. Buna rağmen kışın en sertine, en soğuğuna ve her türlü olumsuzluğa katlanmaya hazır olduğumuz için ağır geçen kış şartları bizi çok etkilemedi.

Donmuş Çıldır gölü gezisi, Sarıkamış gezisi, Yalnızçam kayak tesisleri gezisi, eksi 15 derecede bahçede mangal ve hamsi partileri derken nisan ayını bulduk ve havalar ısınmaya başlamıştı. Ardahan ovasında karlar erimiş Kura nehrinin buzu çözülerek eriyen karlarla suyu yükselmişti. Dağlardan ve ovalardan parça parça inen buz kütleleri kura nehrinde yüzüyordu. Kuzey buz denizindeki manzaraya benziyordu.

23 Nisan' da lojmanda bulunan bazı arkadaşlar ve ekibe katılan diğer arkadaşlarımızla Posof dağlarına doğa yürüyüşüne çıktık. Sırt çantalarımızdaki üzüm, fındık, kayısı gibi enerji veren yiyeceklerimiz ve ekmek, peynir, zeytin gibi beslenmemiz, suyumuz, yedek çamaşır, çorap gibi giyeceklerimizle yaklaşık 20 km yürüdük. 14 kişi ile yaptığımız doğa yürüyüşü gerçekten çok güzel geçti.Yorucu olmasına rağmen, dağlarda, ormanlarda belirli aralıkta bulunan su kaynaklarında kısa mola vererek dinlenmek, kuş sesleri içinde ilerlemek çok güzeldi.

Aynı yürüyüşü mayıs içinde de başka bir güzergah ile tekrarladık. Bu yürüyüşümüzde çok güzel geçti. Bu defa yağmura yakalandık. Önceki yürüyüşe katılmayan bazı arkadaşların yağmura yakalandıktan sonra yüzlerindeki pişmanlık hissi unutulacak gibi değildi.

Nisan başında yaklaşık 1 hafta kadar çok güzel bir hava olmuştu.Günlük güneşlikti. Fakat bu durum çok sürmedi ve tekrar hava serinledi.daha sonra hep güneşli sıcak bahar günlerini bekledik. Nisan yağmurları fazla yağmamıştı ama kuru soğuk oldukça fazlaydı. Nisan ayında yeterli yağış olmaması nedeniyle bu yıl doğada beklenen patlama görülmemişti. Oysa eski yıllarda nisan ve mayıs aylarında dağların daha yeşil ve baharın çok güzel hissedildiği anlatılıyordu.

Derken 13 mayıs günü bütün hayallerimizin yıkıldığı gündü.Hava iyice bozmuştu ve öğle sularında kar başlamıştı. Kar yağışını odamdaki pencereden gayet iyi görüyordum. Lapa lapa yağıyordu. Her yer bembeyaz olmuş yaklaşık 3-4 cm kar yığılmıştı. Bu yağan kar Ardahan' ın çevresindeki dağlarda uzun süre kaldı. Şimdi bile hala bazı yerlerde görünüyor.

Benim gibi Ardahan' da ilk kış geçirenler için bu durum normal bir şey değildi. 6 Mayısta Türkiye' nin diğer bölgelerinde bahar bayramı kutlanıyordu. Ardahan' da ise 13 mayısta kar yağıyordu. Biz ege' nin ılık bahar esintilerini, sıcak ve güzel kokulu çiçek ve ağaçlarını, baharda öten kuş seslerini duyardık bu mevsimde.

Evet bugün 3 Haziran. Uzun süredir gündüz hava sıcaklığı 15-20 derece arasında değişiyor. Gece ise sıfır veya sıfırın altına düşüyor. Lojmanda kaloriferler yanmıyor.Akşamları oldukça soğuk oluyor. Oda sıcaklığı 15 derece oluyor. Artık biraz titreyerek birazda sıkı giyinerek veya gerektiğinde üstümüze bir şeyler örterek idare etmeye çalışıyoruz. Özellikle 2 gündür hava oldukça serin. Üşütüp hasta olmamak için işe gelirken kışlık montumu tekrar giymek zorunda kaldım.

Evet bugün 3 Haziran 2008 ve biz hala Ardahan' a baharın gelmesini bekliyoruz.

 

Murat TOY
Ardahan Defterdar Yardımcısı7541 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     29/06/2013 14:46

Sağuk ve mahrumiyeti bir arada yaşadığınız Ardahan da anılarınızı böyle güzel anlatmakla, oradan mutlu bir çalışma süresi geçirdiğinizi anlıyorum. Demek ki her yerin kendine göre güzellikleri var. Bizler için önemli olan o güzellikleri görmek ve yaşamaktır. Bu yazınızı okuyunca çocukluğuma gittim ve Ağrı'nın -30 derece soğuğundaki günlerimi hatırladım. Kardan evler, arabalar yaparak oynar ve hiç soğuğu his etmezdik. Hep sım sıcak idik. Tıpkı iyi insanlar gibi. Kaleminize, duygu ve düşüncelerinize sağlık . Değerli arkadaşım. Allah sizi her zaman baharı bekleyen değil yaşayanlardan etsin.
Ali YILDIRIM

Yazarın diğer yazıları

Ardahan'da Yaşam - 29/06/2013
Bugün 25 Ocak 2008 Cuma. Yaklaşık bir aydan beri devam eden dondurucu soğuk bugün kar yağışı ile biraz yumuşadı.Şu anda ince toz halinde kar yağışını odamdaki pencereden görebiliyorum.Sabah başlayan kar yağışı yaklaşık 10 cm kadar yığdı.
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam47
Toplam Ziyaret233572
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.66256.6892
Euro7.27987.3089
Blok/Reklam